Poliüretan Makinası

Yalıtımın Geleceğini Pusmak Makina ile Keşfedin! Türkiye merkezli öncü bir üretici olarak, hassas mühendislik ve yenilikle donatılmış olan ürünlerimiz, yalıtım uygulamalarınızı kökten değiştirmeye söz veriyor. Sorunsuz çalışma ve en yüksek verimliliği sağlayan gelişmiş özelliklerimizle, Pusmak Makina, üstün yalıtım sonuçlarını elde etmeniz için kapılar açıyor. Yalıtım teknolojisinin geleceğini birlikte şekillendirelim ve projelerinizi eşsiz kalite ve performansla buluşturalım. Üstün yalıtım deneyimi için bugün bize ulaşın

Polyurea Araç Kaplama Makinası

Polyurea Araç Kaplama Makinası

Manuel Poliüretan Köpük Makinesi
KPX 10

Manuel Poliüretan Köpük Makinesi

Poliüretan Köpük Makinası
KPX 20

Poliüretan Köpük Makinası

Polyurea Makinası
KPX 20+

Polyurea Makinası

Değiştirilebilir Oranlı Sprey Makinesi
Pur-Mix

Değiştirilebilir Oranlı Sprey Makinesi

Yüksek Kapasiteli Polyurea Makinası
KPX 40

Yüksek Kapasiteli Polyurea Makinası

Jeneratör ve Kompresör Entegreli Makine Opsiyonu

Jeneratör ve Kompresör Entegreli Makine Opsiyonu

Hp4 Hidrolik Airless

Hp4 Hidrolik Airless

Hp5 Hidrolik Airless

Hp5 Hidrolik Airless

KPX50 Yüksek Verimli Poliüretan Köpük Makinesi
KPX 50

KPX50 Yüksek Verimli Poliüretan Köpük Makinesi

Elektrik Serisi PU Köpük Makinası
EP-10

Elektrik Serisi PU Köpük Makinası

Poliüretan makinası nedir

Poliüretan makineleri ve PU makinası nı ifade eden en genel tanımlamadır. Poliüretan makina, poliuretan makinası, poliüretan makinesi olarak da tanımlanır.

Poliüretan makinası poliol ve izosiyenat olarak adlandırılan iki kimyasalı yüksek basınç ve gerekli ısı altında birleştirerek köpük elde eden sistemdir. Elde edilen poliüretan köpük ısı yalıtımı amacıyla çatı, zemin, bodrum vb. her türlü zemine uygulanır.

Poliüretan Makinası Türleri

  1. Yalıtım Amaçlı Kullanılan Poliüretan Makinaları
  2. İmalat Amaçlı Kullanılan Poliüretan Enjeksiyon Makinası

Yalıtım sektöründe kullanılan poliüretan makinası, poliüretan köpük makinasıdır. 

Poliüretan enjeksiyon makinası dolgu maddeleri ve kalıplayıcıları uygulamak için kullanılır.

Poliüretan Makinası Nasıl Çalışır

Sıvı halde bulunan iki bileşenli poliüretan hammaddesinin belirli bir ısı ve basınçla karıştırılarak püskürtülmesi işini yapmaktadır. Belirli ısı ve basınç altında karıştırılıp püskürtülen poliüretan uygulandığı zemine hızlıca yapışarak kabarır ve nihai köpük formuna ulaşır. Elde edilen poliüretan köpük ısı yalıtımında dünyada gelinen en üst noktadır denilebilir.


Poliüretan makinalarını aslında makine seti diye tanımlamak daha doğru olacaktır. Zira bu set yüksek basınçlı bir adet poliüretan köpük makinası, bir adet hava kaynağı kompresör, hammaddeyi varillerden aktarmak için kullanılan iki adet transfer pompası, ısıtılan hammaddenin sıcaklığının korunması için özel olarak tasarlanmış ısıtmalı hortum ve karışımın yapıldığı nokta olan sprey tabancasından oluşmaktadır.


Çalışma prensibi olarak poliüretan makinaları setin bir parçası olarak işlev görür. İlk olarak hammaddeler 2 ayrı pompa vesilesiyle poliüretan makinasına aktarılır, poliüretan makinası ön ısıtıcıları ve hidrolik pompasıyla hammaddeleri gerekli ısı ve basınç açısından uygun kıvama gelmesini sağlar.

Daha sonrasında gerekli ısıya ulaşmış olan sıvı poliüretan hammaddesi özel olarak tasarlanmış ısıtmalı hortumdan tabancaya kadar yüksek basınçlı şekilde ulaştırılır. Tüm bu süreçte poliüretanın iki bileşeni de birbirine karışmadan işlenmektedir. Sürecin son noktası olan poliüretan tabancasında bu iki bileşen yüksek basınç altında karıştırılarak püskürtülür.

Son olarak da transfer pompalarının çalışması ve püskürmenin kesildiği anda sprey tabancasının temizliği için gerekli güçte bir kompresörün setin bir parçası olduğunu da belirtmek gerekir.

Poliüretan Makinası Çalışma Prensibi

Aşağıdaki şemada bir poliüretan makina setinin genel görüntüsü görülmektedir.

Poliüretan Makinası

Bu noktada bir poliüretan makinasının en belirgin özelliğinin hammaddeyi sabit bir ısı ve dengeli basınç altında işleme kabiliyeti olduğuna dikkat çekmek gerekir. Diğer bir ifadeyle kaliteli bir poliüretan köpük için makina her iki bileşeni de sabit ısıda ve dengeli basınçta işlemelidir.

Poliüretan makinaları yüksek ısı ve basınç altında çalıştığı için doğası gereği dayanıklı ve kaliteli hammadde ve işçilikle üretilmelidir. Bu şartları taşımayan makinalarla çalışıldığı takdirde ortaya çıkacak üründen yaşanacak kayıp elde edilecek kardan çok daha fazla zarar doğurabilir.

Poliüretan Makinası Fiyatları

Poliüretan makinasi fiyatları çok genş bir aralıkta olmakla birlikte makinaların performansı ve özellikleriyle doğru orantılı şekildedir. Ayrıntılı bilgi için lütfen bize buradan ulaşın.

Poliüretan makinası imalatı yapan firmamızla iletişime geçin https://www.pusmak.com/iletisim 

Poliüretan Makinası Güncel Fiyatı Öğrenin,

Poliüretan Makinası FiyatFiyat Öğren, WhatsApp

Verimli ve Etkileyici Poliüretan Makinası Çalışma Videosu

Poliüretan makinasının çalışma videosunda

yer almaktadır.

 

Ortak Özellikleri Nelerdir

Poliüretan makinaları fonksiyonları itibarıyla pek çok önemli görevi yerine getirmektedir. Pusmak Makina olarak Poliüretan Makinelerinin çalışma mantığını anlatmak için genel bir bilgilendirme yapmak istedik.

Özet mantığıyla Sprey Köpük Makinesi genel çalışma şeklini şöyle izah edebiliriz:

Kaç Volt Güç Kaynağı Gerekir?

Poliüretan makinaları genel olarak, 220 volt sinyal fazı veya 220 volt 3 fazlı güç kaynağına ihtiyaç duyar.

Poliüretan Makinelerinde Hava Ne İçin Kullanılır?

Sprey Köpük Makinelerinde genel olarak püskürtme makinesi motoruna ve transfer pompalarına ve püskürtme tabancasında kullanılmak için havaya ihtiyaç duyulur.

Isıtıcı Bloklar Ne İşe Yarar?

Sprey köpük makineleri ve poliüre makinelerinin ayrı bir A/B ön ısıtıcı bloğu veya bölünmüş bir A/B ön ısıtıcı bloğu vardır. Bu ısıtıcı blok, sprey köpük yalıtımının ve poliüre ürünlerinin kimyasalların üreticilerinin tavsiyelerine göre ısıtılmasını sağlamak içindir.

Isıtıcı Boyutu ve Gücü Değişir mi?

Sprey köpük makineleri ve poliüre makinelerinin genel olarak pompasının boyutuna bağlı olarak, ısıtıcı boyutu ve gücü de değişebilir, değişiklik de gösterebilir.

Hortum Transformatörü Ne İş Yapar?

Birçok sprey köpük makinelerinde ve poliüre makinelerinde hortum transformatörleri bulunmaktadır. Sprey köpük makineleri ve poliüre makinelerindeki hortum transformatörü, hortum içerisinden geçen kimyasal maddeyi püskürtme öncesi için ısısı muhafaza etmek için hortuma güç sağlar.

Transformatör Boyutu Hortumu Etkiler mi?

Nispeten daha küçük sprey köpük makineleri ve poliüre makinaları, transformatörün boyutuna göre 60 metre civarında ısıtılmış hortum uzunluklarına sahip olabilir. Yine nispeten daha büyük olan sprey köpük makineleri ve poliüre makinaları 120 metre civarına kadar ısıtılmış püskürtme hortumuna sahip olabilir.

Poliüretan makinalarında yer alan göstergeler

Basınç Göstergeleri

Bütün sprey köpük makineleri ve poliüre makinelerinde analog sıvı basınç göstergeleri bulunur.

Poliüretan sprey makineleri ve poliüre makinelerinde bulunan bu analog sıvı basınç göstergeleri, yüklenicinin eşit denge için malzeme akışını izlemesini sağlar.

Bu analog sıvı basınç göstergeleri, Sprey köpük makineleri ve poliüre makinelerindeki ekipman arızalarını gidermek için de önemlidir.

Aşırı Basınç Sensörleri

Sprey köpük makineleri ve poliüre makinelerinde oranlayıcının yanlışlıkla aşırı basınçlandırılması durumunda aşırı basınç sensörleri kullanılır.

Oranlayıcının aşırı basınca maruz kalmasını önlemek için sensörler üretici tarafından önceden ayarlanır.

Aşırı Sıcaklık Sensörleri

Sprey köpük makineleri ve poliüre makinelerindeki kontrol cihazının set noktasından yanlışlıkla aşırı ısınması durumunda aşırı sıcaklık sensörleri kullanılır.

Pompalar Nasıl Yerleştirilmiştir?

Transfer Pompaları:

A ve B Pompaları: Poliüre püskürtme makineleri dahil bütün sprey köpük püskürtme makinelerinde dikey veya yatay bir pompa bulunur: A bileşeni için bir pompa ve B bileşeni için bir pompa gereklidir.

A ve B Bileşenlerinin Konumu Nasıldır?

Poliüretan makinası polyurea makinası  diğer bir ortak nokta ise (tüm sprey köpük makinelerinin önünde dururken) A (izosiyenat) bileşeninin her zaman solda, B (Poliol) bileşeninin ise sağda olmasıdır.

Süzgeçler Ne İş Görür?

Diğer bileşenler:

Y-Süzgeçler: Y-süzgeçler (A/B Ön Filtreler), sprey köpük makineleri ve poliüre makinelerinde makineye tedarik edilen malzemeleri ön elekten geçirmek için kullanılır. Çeşitli filtre boyutları mevcuttur.

Sprey köpük makineleri ve poliüre makinelerinde kullanılacak malzemeleri ön elekten geçirmeden önce öneriler için daima malzeme üreticisine, tedarikçiye veya bir sprey köpük teknik danışmanına danışın. Pusmak Makina her konuda olduğu gibi bu konuda da size gerekli bilgiyi verecektir.

Ani Elektrik Yüklenmelerinde Ne Yapılır?

Elektrik Kesiciler: Sprey köpük makineleri ve poliüre makinelerindeki elektrik kesiciler, mevcut aşırı yüklenmeleri veya kısa devreleri otomatik olarak kesmek için kullanılır.

Sprey köpük makineleri ve poliüre makinelerinde tipik olarak motor, pompa, A/B ön ısıtıcıları, hortum ısısı ve kontrol panelleri için de kesiciler kullanılır.

Kontrol Panellerinin Fonksiyonu Nedir?

Kontrol Panelleri: Poliüretan ve polyurea köpük makineleri ve poliüre makineleri kullanıcısının A/B ön ısıtıcılarını, hortum ısısını, pompayı ve motor fonksiyonlarını kontrol etmesini sağlayan tüm çalışma anahtarları kontrol panelinde bulunur.

Güvenlik Anahtarı Var mı?

Köpük izolasyon makinası ve poliüre makinelerinde döngü sayaçları ve bir güvenlik durdurma anahtarı da yaygın olarak bulunur.

Termokuplların Görevi Nedir?

Termokupllar: Püskürtme makinası ve poliüre makinelerinde termokupllar A/B ön ısıtıcısının ve hortum ısıtıcılarının sıcaklığını algılamak için kullanılır.

Sprey Köpük Makinelerinde Hortum Isısı Kontrol Edilebilir mi?

Sıcaklık algılama birimleri: Sprey makinası ve poliüre makinelerinde (TSU) ve Akışkan Sıcaklık Sensörü (FTS) genellikle ısıtılmış püskürtme hortumu ile aynı hizada bulunur ve hortum ısısını algılamak için kullanılır.

 

Etiketler: poliüretan makinası satılık, satılık poliüretan makinası, poliüretan sprey makinası

Poliüretan makinası nerelerde kullanılmaktadır?

Poliüretan öncelikle kapı ve pencere montajı, ses ve ısı yalıtımıyla, su geçirmez bariyerler oluşturma ve yangına karşı yalıtım amaçlı kullanımıyla inşaat ve üretim alanında kullanılmaktadır.

Poliüretan makinası kullanımı nasıldır?

Poliüretan makinası; küçük boyutu, hafifliği, düşük arıza oranı, pratik ve kolay taşıma imkanı ile kolay kullanım sağlamaktadır. Kullanılan ekipmanın stabilitesini, verimliliğini, uyumunu, pratikliğini en üst düzeyde sunmaktadır. 

Poliüretan makinası sorunları ve acil durumları giderebiliyor mu?

Dörtlü hammadde filtre cihazı, akış sırasında ve sürecinde oluşabilecek engelleme sorununu maksimum düzeyde azaltmaktadır. Önemli koruyucu bölümlerinden çoklu kaçak koruma sistemi operatörün güvenliğini korumaktadır. Acil durum anahtar sistemi, acil durumlarla uğraşmayı ve normale dönmeyi, acil durumdan bir an önce çıkmayı hızlandırmaktadır.

Poliüretan makinası Soğuk Havalarda Malzemeyi kaliteli ısıtabilir mi?

Poliüretan makinası soğuk havalarda malzemeyi sıcaklık ayarıyla istenilen noktaya ulaştırabilme yeteneğine sahiptir. Hortumun ucuna (TSU) adı verilen bir sıcaklık sensörü ünitesi takılır. Ünite, makinanın kontrol panelindeki sıcaklığı göstermek ve ayarlama yapmaya izin vermek için hortumdaki malzemenin sıcaklığını algılama görevini yerine getirir.

Poliüretan makinası Hortum Uzunlukları Ayarlanabilir mi?

Transformatörünün, farklı uzunluklarda püskürtme hortumuna izin verecek nitelikte kademe ayarı var. Transformatörün boyutuna göre 60 metre, büyük makineler için 120 metre ısıtılmış püskürtme hortumuna sahip olabilir. Bunlara eklemeler yapılarak ayarlanabilir.

Poliüretan makinası Temizliği Kolay Yapılabilir mi?

Temizlik işlemleri işlem bittikten hemen sonra yapıldığında oldukça kolaydır. İçeride kalan malzemeleri temizlemek için karıştırma ucundan hava boşaltılır, yıkanır. Çok basit bir işlemdir. Makinanın kullanımı genel kapsamlı olarak bu şekilde tekrar edilerek devam eder.

Poliüretan makinası Elektrik Olmayan Bölgelerde Nasıl Kullanılıyor?

Poliüretan makinası bazı modelleri kendinden jeneratöre sahip, bazı modellerde ise dışarıdan bir jeneratörle kullanılabilir.

Poliüretan Makinası Kırsal Bölgelerde Mobil Nasıl Taşınır?

Poliüretan Makinası bütün ekipmanıyla tek bir mobil pakette bir araya getirilebilir, çekilebilir, taşınabilir. Kullanıcıların tarzlarına ve isteklerine uygun olarak bir traktöre, kamyona, kamyonete, hatta at tarafından çekilen bir araca entegre edilebilir. 

Poliüretan makinası yatırımını ne kadar sürede çıkarabilir?

Poliüretan makinası, büyüyen çok geniş bir pazarda çözüm sunması nedeniyle iyi bir yatırım tercihidir. Geniş ve çeşitli kullanım alanları vardır. Nerede, hangi alanda ve hangi şartlarda başarılı olabileceğiniz hedefleri belirledikten sonra düzenli ve kurallı işletme yönetimiyle 2 yıl içinde rahatlıkla yatırımınızın karşılığını almış olursunuz.

Poliüretan makinası Getirisi Yüksek midir?

Araştırmalar ABD Poliüretan Pazar Büyüklüğünün geçen yıl %10'dan fazla büyüdüğünü, sürekli yükselişte olduğunu, küresel pazar büyüklüğünün 2020'de 70,67 milyar $ değerinde olduğunu ortaya koydu. Her geçen gün büyüyecek ve genişleyecek bir pazar garantisi var. 2028 yılına kadar her yıl minimum % 4 civarında büyüme bekleniyor. 2021'deki pazar büyüklüğü yaklaşık 75 milyar $, 2028'de gelir tahmini 95 milyar $.

Poliüretan makinası çevreye zarar verir mi?

Tam tersi çevre dostudur. Isıtma, havalandırma ve iklimlendirmeyi düzenlemek verimli yalıtım malzemelerine yönelik daha yüksek talep doğurdu. Poliüretan daha fazla enerji tasarrufu sağlayan çevreye dost, verimli yalıtım malzemesidir. ABD, sağlık amaçlı yapılar için 2 trilyon doları aşan tutarda yatırım yapacağını açıkladı. Yalıtım demek temiz enerji demek, bunun içinde çevreyi korumak ve daha az kirletilmesine, doğanın korunmasına katkı sağlamak demektir. 

Telefon +90 352 311 50 01
Email [email protected]
Adres
Organize Sanayi Bölgesi 5. Caddesi No:11, 38170 Melikgazi/Kayseri
{ "data":[{"event_name":"ViewContent","event_time":1713708920,"action_source":"website","event_source_url":"https://www.pusmak.com/poliuretan-makinasi","user_data":{"client_ip_address":"172.70.43.123","client_user_agent":"CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)"}}],"test_event_code":"TEST39059"}